Audi A 1

Z Audi A1 po štvorročnom pôsobení na trhu vzniklo viac než 500.000 kusov. Je to svojím spôsobom paradox. Prvý pokus Audi, preniknúť do Béčkového segmentu, totiž stroskotal. Pritom Nemci naliali do vývoja modelu A2 - zvlášť do jeho hliníkovej karosérie - veľké množstvo peňazí. O auto napriek pokrokovej konštrukcii nebol záujem a počas šiestich rokov z neho vyrobili ani nie 200.000 exemplárov. Zato jednoduchý recept s prekarosovaním Volkswagenu Polo funguje prekvapivo dobre.

Aktuálny facelift priniesol malému Audi plne diódové predné svetlá, ktoré navyše majú nový tvar. Diódovú techniku samozrejme obsahujú aj koncové svetlá. Iné sú oba nárazníky, zmenili sa zliatinové disky a do  palety lakov karosérie pribudli nové odtiene. Kabína zaznamenala len drobné korekcie zamerané na úpravu multimediálneho systému a doplnenie chrómovaných ozdôb.

Zákazník si naďalej môže vybrať z dvoch karosárskych verzií - trojdverovej a päťdverovej (Sportback).

Najzaujímavejšia novinka je ukrytá pred zrakmi zvedavcov od kapotou. Ide o zážihový turbomotor 1.0 TFSI, ktorý síce debutoval v modernizovanom Volkswagene Polo, ale doteraz sa neobjavil v predaji. "Liter" konštrukčne vychádza z atmosférického trojvalca 1.0 MPI, montovaného napríklad do bratislavských trojičiek up!/Citigo/Mii. Niektoré prvky však pochádzajú od prepĺňanej jedna-dvojky TSI. 

Celohliníkový trojvalec má variabilné časovanie sacích i výfukových ventilov, priame vstrekovanie benzínu, kvapalinou chladené výfukové zvody a malé turbodúchadlo, integrované do jedného bloku s oxidačným katalyzátorom.

Do Audi smeruje slabšia z dvoch existujúcich verzií. Dosahuje výkon 70 kW (95 k) a najvyšší krútiaci moment 160 Nm pri 1.500 otáčkach za minútu. Kombinovaná spotreba vraj dosiahne 4,3 l/100 km. Ďalšou trojvalcovou novinkou je turbodiesel 1.4 TDI (66 kW/90 k). V palete motorizácií nájdeme ešte prepĺňané štvorvalce 1.4 TFSI (92 kW/125 k, 110 kW/150 k), 1,8 TFSI (141 kW/192 k) a modernizovaný turbodiesel 1.6 TDI (85 kW/115 k).

Alternatívu k päť- a šesťstupňovým manuálnym prevodovkám, predstavuje sedemstupňový dvojspojkový S Tronic. Pre motor 1.8 TFSI je dvojspojkové ústrojenstvo štandardom. 

Výrobca ďalej avizuje nový elektromechanický posilňovač riadenia. Jeho účinok slabne priamo úmerne so zvyšujúcou sa rýchlosťou jazdy. Prekalibrovaný elektronický stabilizačný systém údajne zasahuje jemnejšie a citlivejšie. Audi A1 potláča nedotáčavosť jemným pribrzďovaním vnútorných kolies v zákrute.