Letný výpredaj Audi !

Využite zľavy na skladové autá až do 23% !

Viac

Audi – Štyri kruhy, alebo Náskok vďaka technike

Zdroj: ARAVER

A keďže sa toho najviac dozvieme z čias dávnych, začneme tam. História automobilky siaha do roku 1909, kedy pán August Horch v meste Zwickau založil svoj prvý podnik. Následne v roku 1910 podnik už vystupoval pod latinským prekladom mena Horch - pod menom Audi. Odjakživa bola značka Audi symbolom výroby luxusných limuzín, ale netrvalo dlho a slávila úspech aj na športovom poli, napr. v rokoch 1912-1914 na medzinárodných alpských pretekoch v Rakúsku. Odvtedy boli „audiny“ elitnými a uznávanými automobilmi na trhu.

V roku 1932 sa vtedajšie značky Audi, DKW, Horch a Wanderer spojili do jedného koncernu s názvom Auto Union a odvtedy ich spojenie symbolizovali štyri spojené kruhy. V roku 1969 sa k Auto Unionu pridala aj značka NSU, čo sa pozitívne prejavilo na technickom vývoji týchto automobilov. Pod názvom Audi NSU Auto Union AG v roku 1985 sa automobilka stala členom koncernu Volkswagen a jej meno bolo definitívne zmenené na terajšie Audi.

A keďže vznik automobilky sa datuje od roku 1909, v roku 2009 uplynulo už 100 rokov jej fungovania, čím sa zaradila medzi najstaršie automobilky sveta.

To čo však značku Audi preslávilo najviac, a to čo má najväčšiu zásluhu na znení jej sloganu, bolo magické slovíčko Quattro, teda označenie pohonu všetkých kolies, ktoré slávi v súčasnosti 30 rokov od svojho vzniku. Písal sa rok 1980, keď na trh prišlo kupé Audi Quattro. Bolo to prvé sériovo vyrábane auto s pohonom prednej i zadnej nápravy naraz. Obrovské úspechy tohto modelu v pretekoch rallye mu zaručili to, že sa stalo legendou a označenie Quattro sa stalo symbolom pokroku a úspechu. Ak dnes vyslovíte slovo Quattro, každý človek, ktorý aspoň trochu pozná autá, vie že to patrí k Audi.

Podobne je na tom aj ďalšie označenie z automobilovej branže - Turbocharged Direct Injection, skrátene TDI. Takisto všeobecne známe tri písmená, ktoré hovoria o preplňovanom vznetovom motore. Prvýkrát zdobilo toto označenie model Audi 100 v roku 1989, poháňané takýmto motorom. Bol to radový päťvalec s objemom 2,5 litra. A keďže vývoj tohto motora sa stále vylepšoval a bol použiteľný pri rôznych objemoch, v dnešnej dobe ho nájdeme v rôznych vyhotoveniach vo väčšine automobilov celého koncernu Volkswagen. Audi dokonca zašlo až tak ďaleko, že v roku 2006 takýto motor osadilo do pretekárskeho automobilu R10 TDI, určeného na vytrvalostné závody. Výsledkom bolo najprv víťazstvo v amerických pretekoch 12 Hours of Sebring a následne triumf v legendárnej 24-hodinovke v Le Mans. Úspech z Le Mans si Audi R10 TDI zopakovalo aj v roku 2007.

No a určite treba spomenúť aj techniku modelu A8 z roku 1994. Karoséria tejto luxusnej limuzíny s názvom Audi Space Frame bola totiž zhotovená z hliníka. Bol to v tejto prémiovej kategórii dobrý ťah, keďže výsledkom bolo zníženie celkovej hmotnosti celého vozidla.

V súčasnosti je výkladnou skriňou špičkovej techniky u Audi superšport R8. Toto fascinujúce vozidlo sa najprv predstavilo ako štúdia v roku 2003 pod názvom Le Mans Quattro a svojim dizajnom ovplyvnilo aj štúdiu RSQ, ktorá si zahrala hlavnú úlohu vo filme Ja, robot. Našťastie sa dizajnéri vo veľkom držali pôvodnej štúdie auta a tak môžme "er-osmičku" vidieť v celej svojej paráde. A čo sa týka jej technických parametrov, tak tými sa môže len a len chváliť - karoséria je typu ASF a poháňajú ju motory V8 4.2 a V10 5.2, ktorých výkony sú 420 a 525 koní. R8 s nimi zrýchli z 0 na 100 km/h za 4.6, resp. 3,9 sekundy a maximálna rýchlosť je 301, resp. 317 km/h. Tomu sa hovorí superšport!

A to, že značka Audi naozaj vždy mierila vysoko, dokazuje aj udalosť z roku 1998, keď Audi získalo pod svoje krídla talianskeho býka – automobilku Lamborghini. Ale to je už iný príbeh. :-)

Mohlo by Vás zaujímať:

Naše Predajné akcie Audi

Jazdné dojmy našich predajcov

Kontakty na predaj + servis Audi

Aktuality Audi