ŠKODA Superb

Cestujte štýlovo. Cestujte priestranne. Už od 22 780€

Viac

Nová faceliftovaná ŠKODA Octavia

už od 14 990€

Viac

Test novej Škoda Fabia III

Počas testov boli prítomní aj najvyšší zástupcovia Škody vrátane predsedu predstavenstva Winfrieda Vahlanda, šéfkonštruktér motorov a podvozku Martina Hrdličky alebo šéfdizajnéra Jozefa Kabaňa.

Pripomeňme si dôležité fakty: Škoda Fabia III, patriaca už do modelového roku 2015, je od základu nová alebo zásadne modernizovaná. Kým dĺžka zostala prakticky rovnaká (aby sa zdôraznila odlišnosť od Rapidu Spaceback, dokonca je o 8 mm menšia), výrazne narástla šírka. Prírastok cenných 90 mm je síce sčasti zásluhou masívnych vystupujúcich kľučiek, ako však zdôraznil šéf vývoja pohonných skupín Martin Hrdlička, narástla aj samotná karoséria. Súčasne je vozidlo o 31 mm nižšie, čo podľa autora tvarov Jozefa Kabaňa zlepšilo proporcie vozidla, zároveň to uľahčilo odladenie podvozku.

Kratšia, napriek tomu priestrannejšia

V praxi je auto príjemne priestranné, vpredu aj vďaka širokému rozsahu nastavovania sedadla vyhovie vodičom rozdielnych postáv. Vzadu je pocitovo stiesnenejšia, a to aj vďaka menšiemu podielu zasklenia, napriek tomu hodnotíme miesto ako v danej triede nadpriemerné. Vďaka úplne inak uloženým motorom, ktoré sú "otočené" a sklonené smerom vzad, sa podarilo zväčšiť kabínu i batožinový priestor.

O jeho rekordnom objeme 330 litrov sme už informovali (údaj platí podobne ako u konkurentov pre verziu s lepiacou sadou, teda bez rezervného kolesa), zaujímavým prvkom je možnosť uložiť horné plató za operadlá, keď prevážate vyššie predmety, prípadne ho fixovať približne do polovice výšky batožinového priestoru. Pripraviť sa ale musíte tiež na lacnejšie vyzerajúce plasty, ktoré sú tvrdšie ako predtým, avšak ku kvalite spracovania sme pri prvých áut nemali žiadne výhrady - a aj tento prvok má prispieť k zníženiu predajnej ceny.

Test Euro NCAP: päťhviezdičkové ambície

Samotné zavesenie kolies síce ešte nie je z novej platformy MQB, zvyšok vozidla už ale áno, ide o motory, prevodovky, asistenčné systémy alebo riadenie. Výsledkom je automobil, ktorý je priestrannejší, ľahší, výrazne úspornejší, ale aj pohodlnejší. Na automobile sa vo väčšej miere použila vysokopevnostná oceľ, tá najpevnejšia tvorí čelnú priečku alebo prahy, stĺpiky A a B alebo zadné čelo.

Škoda si od novinky sľubuje päťhviezdičkový výsledok v nárazovom teste Euro NCAP, a to aj vďaka širokej ponuke elektronických vychytávok, ktoré sa teraz významne podieľajú na výsledku. Výrobca napríklad sľubuje, že vďaka priaznivej cene bude mať najmenej polovica predaných Fabií vo výbave pokročilý systém udržiavania odstupu od vpredu idúceho auta kombinovaný so schopnosťou brzdiť pred prekážkou. Všetky Fabie potom dostanú najmodernejšie stabilizáciu ESC s automatickým osušováním kotúčov za mokra a multikolíznu brzdou, ktorá po nehode aktivuje brzdy pre obmedzenie rizika ďalšieho nárazu.

Prvé jazdné dojmy: solídny komfort

Hoci boli prvé jazdy pochopiteľne krátke, mali sme počas asi dvoch hodín možnosť vyskúšať zástupcov všetkých troch motorov. Najlepší je samozrejme 1.2 TSI, jeho nová generácia sľubuje ešte nižšiu spotrebu a lepšiu životnosť. Záťah preplňovaného motora je príkladný rovnako ako komfort.

Horšou zvukovou kulisou sa prejavuje trojvalcový hliníkový turbodiesel 1.4 TDI, pri ktorom je potrebné strážiť aj nízke otáčky, v ktorých sa ľahko pridusí. Výhodou je oproti predchádzajúcej generácii úspora hmotnosti (podľa výbavy až 65 kg) ako predpoklad reálneho zníženia nárokov na palivo. Sme zvedaví, či sa motor aj v bežnom režime dostane na sľubovanú spotrebu 3,5 l nafty na 100 km.

Zásadnú časť predaja však bude zrejme toriť benzínový trojvalec 1.0 MPI vo výkonových verziách so 44 a 55 kW. Tá silnejší je spojená s kratšími prevodmi, čo spolu s ochotou točiť až 6000 / min znamená priaznivé dynamické vlastnosti, veľmi dobré je akustické utlmenie. O tom, že idete s trojvalcom, sa dozviete krátko pri zrýchľovaní, bežná jazda je tichá, hoci s nezameniteľným zvukovým prejavom.

Podobne solídne vystupovanie predvádza podvozok: je čitateľný, zvládne aj ostrejšiu jazdu, ale hlavne poteší pokojným správaním a príjemne nastaveným pružením. Práve na zavesenie kolies sa konštruktéri zamerali najviac, aby sa neopakovali "opravy" naladenie ako u modelu Rapid.

Fabia III predpovie počasie a ohlási kolóny

Novinkou je absencia vstavanej navigácie, ktorá podľa zástupcov Škody rovnako nepatrila medzi obľúbené doplnky predchádzajúcej generácie, hlavne kvôli vysokej cene. V III. generácii si záujemcovia buď zaobstarajú prenosné prístroje ako doteraz, alebo sa nechajú presvedčiť na údajný hit budúcnosti: spojenie smartfónu a palubného infotainmentu.

Zariadenie nazvané MirrorLink má mať o najmenej tretinu nižšiu cenu a umožní navigáciu prostredníctvom aplikácie v mobile, vďaka dátovému spojeniu však zobrazí aj najaktuálnejšie dopravné spravodajstvo a ukáže aj predpoveď počasia pre vybranú oblasť až na sedem dní dopredu.

Kontakt

ARAVER Trenčín

M.R Štefánika 26
912 50 Trenčín

Telefón: 032 / 743 02 78
Fax:
Email: trencin@araver.sk

Jana Jandová

predaj vozidiel Škoda

Jana Jandová

predaj vozidiel Škoda


0903 826 152
jana.jandova@araver.sk

Kontaktný formulár

Silvia Matoušková

predaj vozidiel Škoda

Silvia Matoušková

predaj vozidiel Škoda


0903 826 073
silvia.matouskova@araver.sk

Kontaktný formulár

ARAVER Piešťany

Žilinská cesta 116
921 01 Piešťany

Telefón: 033 / 771 89 34
Fax: 033 / 771 89 34
Email: piestany@araver.sk

Miriam Chudá

predaj vozidiel Škoda

Miriam Chudá

predaj vozidiel Škoda


0903 826 165
miriam.chuda@araver.sk

Kontaktný formulár

Marcela Papšová

predaj vozidiel Škoda

Marcela Papšová

predaj vozidiel Škoda


0903 412 070
marcela.papsova@araver.sk

Kontaktný formulár

PRVÝ NOVOMESTSKÝ AUTOSERVIS

Trenčianska cesta 64
915 01 Nové Mesto nad Váhom

Telefón: 032 / 774 14 44
Fax: 032 / 774 14 22
Email: info@pna.sk

Mgr. Denisa Suláková

predaj vozidiel Škoda

Mgr. Denisa Suláková

predaj vozidiel Škoda


0903 826 153
denisa.sulakova@pna.sk

Kontaktný formulár

Miroslava Vojteková

predaj vozidiel Škoda

Miroslava Vojteková

predaj vozidiel Škoda


0903 826 226
miroslava.vojtekova@pna.sk

Kontaktný formulár

PRVÝ TRENČIANSKY AUTOSERVIS

Bratislavská V / 56
911 06 Trenčín

Telefón: 032 / 650 91 27
Fax: 032 / 640 01 82
Email: info@ptasro.sk

Lucia Opatovská

predaj vozidiel Škoda

Lucia Opatovská

predaj vozidiel Škoda


0903 250 320
lucia.opatovska@ptasro.sk

Kontaktný formulár

Ing. Júlia Berová

predaj vozidiiel Škoda

Ing. Júlia Berová

predaj vozidiiel Škoda


0903 826 170
julia.berova@ptasro.sk

Kontaktný formulár
Kontaktný formulár