Viac o BMW 2 Gran Tourer

DIZAJN

Exteriér

Proporcie BMW radu 2 Gran Tourer naznačujú všestrannosť vozidla hneď pri prvom pohľade. Predná časť pôsobí ako športovo nízka. Široké obličky dvojitej mreže chladiča tvoria optické centrum a sú nižšie než predné svetlá, čo vytvára v tomto automobilovom segmente unikátne dynamický vzhľad.

Pri pohľade na bočný profil vozidla je okamžite viditeľná jeho priestrannosť, vďaka vysokej línii strechy, veľkým dverám a zvislo orientovanému prvku Hofmeister kink. Zároveň je vozidlo opticky predĺžené pomocou precíznych kontúr a natiahnutej línie okien.

Aj zadné partie naznačujú veľký vnútorný priestor. Horizontálne usporiadanie kontúr a povrchov spolu s predĺženými svetlami, vzdialenými od seba, zvýrazňujú široký postoj vozidla.

Interiér

Ak chcete objaviť veľký svet v BMW radu 2 Gran Tourer, stačí nasadnúť do vozidla. Pretože tomuto interiéru dominuje voľný priestor.

Veľké čelné sklo a doplnková panoramatická sklenená strecha pomáhajú vytvoriť otvorenú, svetlom naplnenú atmosféru, ktorá sa dá ešte zintenzívniť doplnkovým balíkom osvetlenia. Voliteľné čalúnenia z perforovanej kože, ako aj nápadné prešívanie na sedadlách, palubnej doske a stredovej konzole, sú zárukou prémiového vzhľadu aj pocitu. Vodič a predný spolujazdec si užívajú zvýšenú pozíciu sedenia, ktorá, spolu s extra okienkami v predných stĺpikoch, zabezpečuje výborný výhľad všetkými smermi. Ďalším užitočným doplnkovým prvkom je BMW Head-Up displej, ktorý premieta všetky dôležité jazdné informácie priamo do zorného poľa vodiča.

Pre zadnú časť interiéru je charakteristickou variabilnosť. Druhý rad sedadiel je delený v pomere 60:40. Navyše, jeho operadlo je delené až na tri časti, v pomere 40:20:40. A k dispozícii je aj voliteľný tretí rad sedadiel, ktorý poskytne miesto dvom ďalším pasažierom.

Ambientné osvetlenie obsahuje aj atraktívnu funkciu uvítacích svetiel, ktorá príjemne a elegantne zaleje interiér kombináciou priamych a nepriamych svetelných zdrojov, vytvárajúcich sofistikovanú atmosféru salónika. Tieto svetlá sú umiestnené okrem iného v stredovej konzole a v priestoroch pre nohy. Súčasťou celku sú aj čítacie svetlá.

Voľne stojaci displej

Všetky dôležité ovládacie prvky v kokpite BMW radu 2 Gran Tourer sú v štýle typickom pre BMW orientované na vodiča. Ich korunou je 8,8-palcový voľne stojaci displej systému iDrive, ktorý je, spolu s „plávajúcou“ stredovou konzolou, symbolom prémiovej kvality a moderne odľahčeného charakteru interiéru BMW radu 2 Gran Tourer.

Displej sa nachádza vo výške pohodlnej na dohľad a dá sa kombinovať napríklad s navigačným systémom, čoho výsledkom je brilantná kvalita zobrazenia všetkých dôležitých informácií, dokonca aj v nepriaznivých vonkajších svetelných podmienkach.

Materiály

Koncepcia materiálov pre BMW radu 2 Gran Tourer sa zameriava na dosiahnutie osviežujúco modernej nátury vozidla.

Okrem látkových poťahov sú k dispozícii aj vyberané kožené čalúnenia, vrátane perforácie a kontrastného prešívania – tie sú v závislosti od zvoleného variantu prítomné aj na palubnej doske a stredovej konzole.

Veľké galvanizované obkladové prvky na palubnej doske horizontále rozdeľujú výduchy vetrania a zvýrazňujú dojem ľahkosti interiéru. Lišty na dverách a palubnej doske majú buď strieborné alebo hliníkové spracovanie. V ponuke sú aj elegantné vysokolesklé čierne povrchy a obklady z ušľachtilého pravého dreva.

Dizajn LED svetiel

LED predné svetlomety s odbočovacími svetlami optimálne osvetlia cestu, čím zvýšia komfort a bezpečnosť nočnej jazdy. Poskytnú svetlo podobné dennému pre funkciu tlmených aj diaľkových svetiel.

Okrem tlmených, diaľkových a odbočovacích svetiel sú technológiou LED vybavené aj zadné svetlá. Odbočovacie svetlá pri zapnutí osvetlia oblasť na malú vzdialenosť pred vozidlom, ale do väčšej šírky, čo je užitočné napríklad v meste, kde môže vodič vďaka tomu skôr zaregistrovať chodcov alebo cyklistov. Pri rýchlostiach medzi 40 a 70 km/h plnia odbočovacie svetlá aj funkciu statických zákrutových svetiel.

Dvojité svetelné prstence a LED denné svetlá spolu s parkovacími svetlami v jednotkách predných svetlometov vytvárajú nezameniteľný zjav vozidla.

Panoramatická sklenená strecha

Panoramatická sklenená strecha ponúka úchvatný výhľad a vpúšťa do interiéru BMW radu 2 Gran Tourer ohromné množstvo svetla, čím ešte viac zvýrazní je otvorenosť a priestrannosť.

Ak je slnko príliš ostré, jednoducho stačí zatiahnuť tieniacu roletu. Vďaka funkcii nadvihnutia a odsunutia ponúka panoramatická sklenená strecha viacero možností účinného vetrania. Ak je pootvorená alebo otvorená, slnečná roleta sa automaticky odsunie dozadu, aby nebránila prístupu vzduchu. Pri jazde s otvorenou strechou sa automaticky vysunie integrovaný veterný deflektor, ktorý minimalizuje turbulencie.

ASISTENČNÉ SLUŽBY VODIČA

BMW Head-Up displej

Plnofarebný BMW Head-Up displej premieta dôležité informácie na projekčný panel priamo do zorného poľa vodiča, čím pomáha zlepšiť jeho sústredenie sa na cestu.

Zobrazujú sa navigačné pokyny, informácie od systému Speed Limit Info s indikáciou zákazu predbiehania, zoznamy telefonických kontaktov či položiek v programe zábavy, ako aj varovné hlásenia od asistenčných systémov vodiča.

Symboly sa premietajú na výsuvný panel nad prístrojovou doskou, v plne farebnom zobrazení, takže aj dopravné značky vyzerajú realisticky. Mierne tónovanie projekčného panelu zvyšuje kontrast zobrazenia.

Jas zobrazenia sa automaticky prispôsobí vonkajším svetelným podmienkam a dá sa aj individuálne prispôsobiť osobným preferenciám. Denné a nočné zobrazenie majú odlišný vzhľad. Vodič sa tiež môže rozhodnúť pre zobrazenie ďalších informácií okrem štandardnej rýchlosti jazdy a varovných symbolov od asistenčných systémov. Viditeľnosť zobrazenia môže byť zhoršená pri použití polarizačných slnečných okuliarov.

Driving Assistant Plus

Výbava Driving Assistant Plus výrazne zvyšuje bezpečnosť aj komfort. Obsahuje Kolízne varovanie a Varovanie pred chodcami so systémom Aktivácie bŕzd v meste, ďalej Varovný systém opustenia jazdného pruhu, Asistenta diaľkových svetiel, Speed Limit Info, kamerový Aktívny systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop&Go a Asistenta pre zhustenú premávku.

Asistent pre jazdu počas zhustenej premávky zníži zaťaženie vodiča na diaľniciach a pri iných monotónnych situáciách. V hustej premávke pri rýchlosti jazdy do 60 km/h pomôže „plávať s prúdom“ ostatných vozidiel a vyhnúť sa tak únave. Automaticky udržiava želanú vzdialenosť od vozidla pred vami a reguluje rýchlosť jazdy, až do prípadného úplného zastavenia – vrátane pomoci s riadením: ak vodič nechá aspoň jednu ruku na volante, systému mu poskytne aktívnu podporu pri udržiavaní smeru.*

Varovný systém opustenia jazdného pruhu upozorňuje vibráciami vo volante na neželané vybočenie pri jazde rýchlosťou od 70 km/h vyššou.

V kritickej situácii kolízne varovanie upozorní vodiča vo dvoch etapách, zatiaľ čo varovanie pred chodcami vysiela pri jazde rýchlosťou 10-60 km/h jednostupňový alarm v prípade akútnej hrozby. Keď systém odhalí riziko zrážky, brzdy sa pripravia do pohotovostného režimu pre rýchlejšiu reakciu v prípade potreby. Ak je hrozba neodvratná, systém mierne aktivuje brzdy, aby znížil rýchlosť pri kolízii. Ak vozidlo pred vami prudko zabrzdí, aktivuje sa patrične výraznejšie upozornenie a nastane mierne brzdenie.*

Kamerový systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop&Go udržiava tempo jazdy v rozmedzí od 0 do 140 km/h a zároveň reguluje odstup od vozidla pred vami. Funkcia Stop&Go dokáže vozidlo aj úplne zastaviť* a automaticky ho znovu rozbehnúť po intervale do troch sekúnd. Vozidlo začne akcelerovať späť na predvolenú rýchlosť pri stlačení tlačidla RES alebo pri stlačení akcelerátora.

* Bezpečnostné asistenčné systémy vozidiel BMW nepreberajú plnú autonómnu kontrolu nad vozidlom bez nutnosti zásahov vodiča. Pôsobia ako preventívne systémy na zmiernenie účinkov prípadnej kolízie a vodič v každom prípade aspoň čiastočne musí ovládať vozidlo.

Navigačný systém Plus a iDrive Touch Controller

Navigačný systém Plus, ktorý vo výbave obsahuje aj Head-Up displej, kombinuje množstvo užitočných prvkov: navigačný systém so vstavaným 8,8-palcovým farebným LCD displejom, rádio, mp3 prehrávač, dvojitý RDS prijímač a prístrojový panel s 5,7-palcovým TFT displejom s vysokým rozlíšením.

Navigačné pokyny majú podobu smerových šípok alebo mapy, spolu s hlasovými inštrukciami. Navigačný systém sa riadi intuitívne pomocou ovládača iDrive Touch Controller s tlačidlami priamej voľby menu a ôsmimi funkčnými predvoľbami, alebo – v závislosti od výbavy vozidla – hlasovými pokynmi.

Navigačný systém Plus zobrazí vodičovi rýchlu a priamu trasu v množstve európskych krajín a v niektorých prípadoch dokonca aj za ich hranicami. Na včasné odhalenie dopravných obmedzení sa používa technológia TMC a alternatívne trasy sa prepočítavajú dostatočne rýchlo pre bezpečnú cestu do cieľa.

Ovládač iDrive Touch Controller, ktorý je súčasťou navigačného systému Plus, umožňuje ovládať systém iDrive pohodlne jednou rukou. Pomocou dotykovej plochy na jeho hornej strane dokážete vpisovať priamo prstom písmená alebo čísla, napríklad pre zadanie navigačného cieľa.

Ovládač sa dá aj známym spôsobom otáčať a stláčať, pre prístup k množstvu funkcií, zmenám nastavení a pre voľbu zo zoznamov rozličných položiek. Jeho ovládanie je jednoduché, intuitívne a je založené na hmatovom zmysle. To výrazne uľahčuje život predovšetkým vodičovi, pretože to znižuje jeho rozptyľovanie na absolútne minimum. Všetky funkcie, prístupné ovládačom, sa zobrazujú na displeji systému iDrive.

KOMFORT A FUNKČNOSŤ

Flexibilita v kabíne

V prednej časti BMW radu 2 Gran Tourer zvýrazňuje priestranný dizajn funkčný charakter vozidla. Nie je to však iba vizuálny dojem: Nastaviteľné sedadlá a množstvo úložných možností sú základom neporaziteľnej flexibility interiéru.

Horizontálne členenie povrchov vytvára v BMW radu 2 Gran Tourer pocit ľahkosti, ktorý zvýrazňuje reálne množstvo dostupného priestoru. Široké čelné sklo, veľké okná a doplnková panoramatická sklenená strecha vpustia do interiéru množstvo denného svetla, čo ešte viac umocní pocit vzdušnosti kabíny.

V interiéri BMW radu 2 Gran Tourer si môžete nápoje vychutnať bez rizika rozliatia – vďaka dvom veľkým držiakom na nápoje pri páke prevodovky. Vo veľkých odkladacích priestoroch výplní predných aj zadných dverí si bezpečné miesto nájdu fľaše s nápojmi do objemu až 1,5 litra.

Úložné možnosti v BMW radu 2 Gran Tourer obsahujú otvorenú odkladaciu priehradku nad stredovou konzolou, ako stvorenú pre smartfón, okuliare alebo kľúče. Sú tu tiež praktické odkladacie priestory pod prednými sedadlami aj pod sedadlami v druhom rade.

Variabilný druhý rad sedadiel

Variabilná zadná časť interiéru BMW radu 2 Gran Tourer ideálne splní všetky vaše nároky. V závislosti od toho, čo potrebujete prepraviť, stačí pár potlačení a potiahnutí, aby sa tri plnohodnotné sedadlá druhého radu zmenili na extra batožinový priestor.

Nastaviteľný druhý rad sedadiel umožní dosiahnuť mimoriadne variabilné využitie priestoru v zadnej časti kabíny. Pozícia Comfort necháva pasažierom množstvo miesta na nohy a 645 litrov batožinového priestoru. Pri narovnaní operadiel do vzpriamenej polohy a posunutí druhého radu dopredu (pozícia Cargo) narastie prepravná kapacita na 805 litrov. Pri úplnom sklopení operadla druhého radu, deleného v pomere 40:20:40, sa batožinový objem zväčší až na 1905 litrov.

Pozdĺžne posúvanie druhého radu sedadiel má rozsah 130 mm a ovláda sa mechanicky, rukoväťou pod sedadlom. Posúvať sa dajú samostatne dve časti sedadla, s pomerom rozdelenia 60:40.

Pri nakladaní BMW radu 2 Gran Tourer cez doširoka sa otvárajúce veko kufra nepredstavujú problém ani predmety s dĺžkou až 2,6 metra. Vďaka elektrickému diaľkového ovládaniu odomknutia sa operadlá dajú sklopiť aj pohodlne zozadu z batožinového priestoru.

Operadlo druhého radu, delené v pomere 40:20:40, sa dá nielen po častiach sklopiť, ale umožňuje aj meniť uhol sklonu jednotlivých segmentov, čo je ďalším príspevkom k vysokej miere komfortu aj variability.

K dispozícii pre pasažierov druhého radu sú sklápacie stolíky na zadnej strane predných operadiel. Môžu si na ne uložiť rozličné drobnosti, od hračiek a omaľovaniek pre najmenších, cez knihy, až po hracie konzoly či laptopy a občerstvenie.

Stolíky sú k predným operadlám pripevnené koľajničkovým systémom, ktorý umožňuje ich posúvanie hore a dolu. Keď sa nepoužívajú, dajú sa sklopiť. V sklopenej polohe sú bezpečne uzamknuté a neprekážajú pri nastupovaní a vystupovaní.

Tretí rad sedadiel

Doplnkovo dostupný vyklápací tretí rad sedadiel s miestom pre dvoch ďalších pasažierov rozširuje kapacitu BMW radu 2 Gran Tourer až na sedem miest. Keď ho nepotrebujete, tak tento rad sedadiel dokáže celkom zmiznúť v batožinovej podlahe a vytvoriť tak rovnú úložnú plochu, pre ešte viac interiérovej flexibility.

Malí aj veľkí – na treťom rade sedadiel budú obaja extra pasažieri cestovať komfortne. Vďaka vysokej streche tu dospelí môžu počítať s dostatkom miesta pre hlavu aj nohy, zatiaľ čo deti tu majú zaručenú najvyššiu možnú bezpečnosť – tretí rad je homologovaný pre použitie dvoch detských sedačiek. A ešte za ním ostane aj 145 litrov miesta pre batožinu.

Tretiemu radu sedadiel v BMW radu 2 Gran Tourer dominuje ticho, pokoj a relax. Dva držiaky na nápoje a odkladací priestor v špeciálnej stredovej konzole zvyšujú mieru komfortu. Ďalšie úložné možnosti tu ponúkajú sieťky po oboch stranách. Pasažieri tu majú aj svoje vlastné zdroje svetla v strope (v kombinácii s doplnkovým balíkom osvetlenia).

Druhý rad sedadiel sa jednoducho sklápa pomocou funkcie Easy-Entry, ktorá uľahčuje nastupovanie a vystupovanie z tretieho radu sedadiel. Široký prah zadných dverí sa dá použiť ako schodík

Batožinový priestor

Doširoka sa otvárajúce veko kufra BMW radu 2 Gran Tourer, doplnkovo dostupné aj funkciou bezdotykového otvárania a zatvárania, umožňuje pohodlne naložiť na rovnú batožinovú podlahu aj tie najväčšie predmety.

Vďaka nastaviteľnému operadlu druhého radu s možnosťou zmeny sklonu jednotlivých segmentov a ich sklápania v pomere rozdelenia 40:20:40 a vďaka (doplnkovému) sklopnému operadlu sedadla predného spolujazdca sa batožinový priestor zväčší až do prednej časti kabíny. V závislosti od nastavenia druhého radu sedadiel má objem od 645 do 1905 litrov.

Pod batožinovou podlahou sa nachádza úložný priestor s objemom ďalších 80 litrov. Dostanete sa k nemu veľmi rýchlo pomocou skladacej podlahy, niekoľkými jednoduchými pohybmi rúk.

SLUŽBY A APLIKÁCIE

BMW Emergency Call

BMW emergency call umožňuje nonstop rýchlu a cielenú pomoc, vrátane podpory od školeného personálu – vo vašom rodnom jazyku dokonca aj v zahraničí.

Ak sa stane vážna nehoda s aktiváciou airbagov alebo napínačov pásov, aktivuje sa automatické BMW emergency call. Zároveň sa odošlú relevantné údaje, ako napríklad presná pozícia automobilu, závažnosť kolízie a možné riziko zranenia posádky, do BMW call centra, prostredníctvom SIM karty, zabudovanej v automobile, nezávislo od vášho vlastného mobilného telefónu. BMW call centrum upovedomí najbližšie záchranné zložky a kým dorazia na miesto, poskytne vám pomoc cez telefón. Núdzové volanie sa dá aktivovať aj manuálne, napríklad ak chcete pomôcť iným účastníkom premávky.

ConnectedDrive Services

Výbava ConnectedDrive Services predstavuje základ pre celú širokú paletu inteligentných systémov a funkcií z oblasti informácií, zábavy a služieb BMW ConnectedDrive, vo vozidle, priamo na cestách.

Patria sem BMW Online, ktoré vám sprístupní aktuálne, miestne relevantné informácie o počasí, správy, online vyhľadávanie cez Google™ a kancelárske funkcie. Okrem toho je tiež možné zostaviť si v menu „Aplikácie“ individualizované služby, napríklad webkamery, parkovacie informácie či cestovného a hotelového sprievodcu.

Tento prvok výbavy zároveň zaistí bezpečný a neobmedzený prístup k smartfónovým aplikáciám. Doplnková výbava ConnectedDrive Services umožňuje prístup do BMW ConnectedDrive Store, v ktorom je tiež možné kedykoľvek si objednať služby a aplikácie podľa individuálnych požiadaviek. Výbava ConnectedDrive Services ponúka podstatne viac podobných možností, ktoré vám spríjemnia jazdu a cestovanie vo vašom BMW.

myKidio App

Aplikácia myKidio App od Deutsche Telekom a TV Spielfilm ponúka unikátne riešenie zábavy do vozidla pre rodiny s deťmi, založené na mobilných zariadeniach užívateľa ako sú tablety a smartfóny, namiesto pevne inštalovanej výbavy.

Keď sa aplikácia nainštaluje na koncové zariadenie, rodičia môžu zvoliť prehrávané média, prípadne si môžu vyberať aj samotné deti, z adekvátneho obsahu pre ne: kvalitné filmy, audio knihy, dokumenty alebo televízne show programy. Rodičia majú prístup detí k médiám vždy pod kontrolou cez ovládač a displej systému iDrive. Môžu sledovať na aký obsah sa dieťa práve pozerá, kedykoľvek ho prerušiť alebo zvoliť nový obsah. Funkcia Kids´ Cockpit (detský kokpit) ukazuje aktuálnu rýchlosť jazdy, odhadovaný čas príchodu do cieľa a podobné informácie, ktoré skrátia deťom cestu.

Programy sa vyberajú z rozsiahlej databázy a deti ich pozerajú zo zadných sedadiel napríklad na zariadeniach iPad, pripevnených k opierkam hlavy predných sedadiel pomocou Travel & Comfort systému z ponuky Originálneho BMW príslušenstva. Keď sa kanál myKidio zapne, v pozadí sa neustále sťahuje nový obsah, takže počas jazdy je k dispozícii vždy dostatok zábavy.

Concierge Service

Chceli ste vždy vedieť, aké je to mať svojho osobného komorníka? Teraz je to možné: Vychutnajte si výnimočný typ služieb – Concierge Service od BMW ConnectedDrive.

Na povel tlačidla budete prepojení do BMW call centra, ktorého operátori sú vám k dispozícii ako vaši „osobní asistenti“ na cestách.

Či už hľadáte konkrétnu reštauráciu, najbližší bankomat alebo pohotovostnú lekáreň, agenti v BMW call centre sú pripravení pomôcť a poslať vám na želanie hľadanú adresu priamo do vášho navigačného systému. Concierge Service funguje nezávisle od vášho mobilného telefónu a je k dipozícii tak doma, ako aj v zahraničí, 24 hodín denne a 7 dní v týždni, bez extra nákladov.

Podmienkou využitia je doplnkový prvok výbavy ConnectedDrive Services.

Real Time Traffic Information

Real Time Traffic Information (RTTI) vám dodáva za každých okolností tie najaktuálnejšie dopravné informácie.

Presné detaily o časovom zdržaní spôsobenom zhustenou premávkou, vrátane jej miesta, sa vyhodnocujú pre diaľnice, vidiecke cesty a množstvo mestských trás. Súčasťou systému je inteligentné odporúčanie alternatívnej trasy, ktoré pomôže vodičovi doraziť do cieľa v najkratšom možnom čase. Údaje sa zhromažďujú zo zdrojov ako sú napríklad profily pohybu z mobilnej telefónnej siete, GPS dáta flotíl vozidiel, smartfónové aplikácie a policajné hlásenia. Do úvahy systém berie aj zvyčajne sa opakujúce situácie, napríklad časy dopravných špičiek.

Výsledné informácie sa následne zobrazia v prehľadnej forme s cestami v zelenej, žltej, oranžovej a červenej farbe.

Remote Services

Remote Services a bezplatná aplikácia My BMW Remote (dostupná cez Apple™ App Store alebo Google™ Play Store) vám umožnia ovládať na diaľku cez internet rozličné funkcie vášho BMW, napríklad odomknutie alebo zamknutie vozidla.

Okrem toho je možné aj prenášať ciele priamo z online vyhľadávania Google™. Do vzdialenosti 1,5 km sa dá zobraziť aj pozícia vozidla. Pre využitie tejto funkcie stačí, ak si zákazník jednoducho aktivuje Remote Services cez zákaznícky portál „My BMW ConnectedDrive“ na adrese www.bmw-connecteddrive.com.

Na stiahnutie

Auto konfigurátor

Poskladajte si automobil presne podľa vašich požiadaviek.

Áut k odberu: