Viac o BMW X4

DIZAJN

Exteriér

Sebavedomý zjav BMW X4 sa ukáže hneď, keď vám naňho padne pohľad. Markantné predné partie charakterizuje pevný postoj, robustné obličky a veľké vzduchové vstupy. Integrované dvojité okrúhle predné svetlá sú doplnkovo dostupné s full-LED technológiou.

Športové nárazníky, extrémne svalnato klenuté lemy blatníkov a široká línia bokov zdôrazňuje X gény tohto Sports Activity Coupé. Pri pohľade zo strany okamžite upútajú pozornosť dynamické kontúry línie strechy v štýle kupé a charakteristická dvojitá línia lemu. Vzadu neomylne dopĺňajú vizuálnu silu robustne tvarovaný nárazník a LED svetlá.

Interiér

Zvýšená pozícia sedenia v BMW X4 ponúka dokonalý výhľad na exkluzívny a inteligentne usporiadaný interiér. Štandardný športový volant a športovo tvarovaná páka prevodovky okamžite vytvoria dojem dynamiky.

Výrazný tvar palubnej dosky a veľký displej systému iDrive stavajú do centra pozornosti vodiča. Vo všeobecnosti disponuje kabína BMW X4 veľkoryso vzdušným priestorom. Aj keď zadný rad na prvý pohľad vyzerá ako dvojsedadlový - v typickom štýle kupé, v skutočnosti je tu miesto až pre troch pasažierov.

Adaptívne LED predné svetlá

Adaptívne LED predné svetlá obsahujú tlmené svetlá, diaľkové svetlá aj smerovky výlučne s technológiou LED.

LED smerovky sú výrazne umiestnené nad charakteristickými prstencami LED denných svetiel, ktoré produkujú svetlo z trojrozmerných valcov, typických pre BMW. Adaptívne LED predné svetlá obsahujú aj systém BMW Selective Beam (asistent diaľkových svetiel proti oslneniu), LED hmlovky, odbočovacie svetlá a Adaptívne svetlá s variabilnou distribúciou pre optimálne osvetlenie cesty a zlepšenú viditeľnosť v noci – jazda po tme sa vďaka tomu stane takmer rovnako príjemnou ako za bieleho dňa.

Farby a materiály

Bohatý výber farieb karosérie pre BMW X4 dokonalo dopĺňa jeho extrovertný zjav. Metalické laky ako Deep Sea Blue prípadne Melbourne Red spoľahlivo pritiahnu pozornosť publika.

V interiéri BMW X4 sa vysoko kvalitné materiály kombinujú s expresívnymi farbami. Jednou z vychytávok športového variantu je koža Nevada vo farbe Ivory White s nápadným kontrastným stehovaním vo farbe Sport Red a interiérové obklady z jemne pozdĺžne brúseného hliníka. Luxusnou kombináciou je napríklad koža Nevada vo farbách Savanna Beige alebo Saddle Brown s kontrastným stehovaním Mokka, ku ktorým sa dokonalo hodia obklady z ušľachtilého orechového dreva. Fanúšikovia ultra moderného vzhľadu si môžu vybrať kožu Nevada vo farbe Oyster alebo Mokka, s obkladmi Fineline Anthracite.

Harman Kardon Surround Sound systém

Harman Kardon Surround Sound systém vám ponúka zvukový zážitok na úrovni koncertnej sály. Digitálny zosilňovač s výkonom 600 W a individuálne voliteľnou ekvalizáciou je zárukou brilantného špičkového prednesu.

Celkovo 16 navzájom starostlivo zladených reproduktorov – sedem výškových, sedem stredových a dva centrálne hĺbkové, dáva základ nevšednej interiérovej akustike, zatiaľ čo hliníkové nápisy „harman/kardon“ na predných dverách pridávajú aj vizuálnu rovinu zážitku.

Atmosféra

Exkluzívny interiér, unikátny surround zvuk a veľkorysý pocit z priestoru – atmosféra v BMW X4 uspokojí aj tie najvyššie nároky. V závislosti od vášho vkusu sa môžete rozhodnúť pre ušľachtilé drevené obklady alebo moderný kovový vzhľad.

Predná časť ovládania doplnkovej dvojzónovej automatickej klimatizácie a sekcia nad ňou majú vzhľad čierneho panelu. Individuálnu atmosféru dopĺňa ponuka kožených čalúnení s expresívnym kontrastným stehovaním. Dvojfarebné ambientné osvetlenie vám umožní prispôsobiť si náladu v interiéri svojmu želaniu a je súčasťou balíka osvetlenia, ktorý obsahuje aj čítacie svetlá vpredu a vzadu, osvetlené kozmetické zrkadielko a osvetlený priestor pod nohami vodiča aj predného spolujazdca. Súčasťou tohto balíka sú aj nastupovacie svetlá a osvetlenie okolia vozidla z priestoru vonkajších kľučiek dverí.

KOMFORT A FUNKČNOSŤ

Komfortný vstup

Inovatívny a jednoducho ovládateľný - Komfortný vstup umožňuje otvoriť dvere aj batožinový priestor a naštartovať aj bez nutnosti vyberať kľúč z vrecka či tašky.

Kľúč, odložený napríklad vo vrecku, aktovke či kabelke, je automaticky identifikovaný už keď sa priblížite k vozidlu a nemusíte ho fyzicky vyberať. Dvere sa automaticky odomknú a vodič po nasadnutí naštartuje motor pomocou tlačidla Start/Stop.

Systém Komfortného vstupu obsahuje aj funkciu Smart Opener. Jej integrovaný senzor rozozná krátke cielené mávnutie nohou pod zadným nárazníkom, na ktoré reaguje automatickým otvorením alebo zatvorením veka kufra, bez nutnosti dotyku.

Komfortný vstup garantuje bezpečnosť vďaka systému autentifikácie kľúča.

Priestrannosť

Napriek kupé-línii strechy je interiér BMW X4 výnimočne priestranný a funkčný. Nielen špičková kvalita materiálov, ale aj praktické odkladacie možnosti a dostatok priestoru pre všetkých pasažierov spolu garantujú výrazný faktor príjemného pocitu z pobytu na palube.

Funkčnosť interiéru sa dá vyjadriť aj číslami: päť miest na sedenie, štandardný pomer rozdelenia zadného operadla 40:20:40 a objem batožinového priestoru, ktorý sa dá zväčšiť z 500 na maximálnych 1400 litrov. BMW X4 je navyše vybavené množstvom šikovných detailov, zvyšujúcich praktickosť a komfort jeho každodenného využitia. Pár príkladov: kryt batožinového priestoru, doplnkový balík s batožinovými sieťami, kotviace oká či protišmyková odklápacia podlaha ložnej plochy.

Nezávislé kúrenie

Nezávislé kúrenie je ideálne na zimu a chladné dni. Umožňuje v predstihu vyhriať interiér na príjemnú teplotu už pred naštartovaním motora.

Nezávislé kúrenie sa ovláda buď systémom iDrive alebo diaľkovým ovládaním. Jeho nastavenia sa zobrazujú na displeji systému iDrive.

Zdrojom tepla je vodný okruh, poháňaný palivom z nádrže. Zariadenie zároveň predhrieva motor, vďaka čomu sa znižuje spotreba paliva aj opotrebovanie pri jeho studenej prevádzke. Nezávislé kúrenie sa dá nastaviť tak, aby sa aktivovalo, keď vonkajšia teplota klesne pod 15°C, alebo je možné naprogramovať ho na priame zapnutie pri akejkoľvek teplote.

Bezdotykové otváranie veka kufra

Po veľkom nákupe sa často stáva, že prídete k vozidlu a s rukami plnými tašiek sa len ťažko hľadajú kľúče po vreckách. To však už nie je nutné, vďaka inovatívneho systému Komfortného vstupu.

Ten v kombinácii s automatickým ovládaním veka kufra umožňuje bezdotykové otvorenie batožinového priestoru. Stačí rýchle cielené mávnutie nohou pod zadným nárazníkom, aby sa veko kufra samo otvorilo.

Veko sa automaticky odomkne aj vyklopí. Senzory inštalované v nárazníku v rozličných výškach zaznamenajú mávnutie nohou a otvoria batožinový priestor. Tento inovatívny prvok od BMW ConnectedDrive zvyšuje komfort otvárania a nakladania batožinového priestoru. Prístup však získa iba osoba, u ktorej systém zaznamená prítomnosť autorizovaného kľúča od vozidla.

ASISTENČNÉ SYSTÉMY VODIČA

BMW Head-Up displej

Plnofarebný BMW Head-Up displej zobrazuje informácie relevantné pre jazdu priamo do vášho zorného poľa, čím zvyšuje vašu koncentráciu za volantom.

V závislosti od výbavy vozidla zobrazuje informácie od systému Speed Limit Info vrátane indikácie zákazov predbiehania, ECO PRO tipy, kontrolné hlásenia, ako aj informácie a varovania od asistenčných systémov vodiča. Častov využívané funkcie, napríklad telefón alebo zábavné systémy, sa takisto môžu dostať do zobrazenia.

Ikony sú premietané na čelné sklo vo vysokom rozlíšení a plnej farbe, s realistickými dopravnými značkami. Projekcia sa javí, ako keby sa vznášala približne 2,3 metra pred vozidlom. Toto v kombinácii s optimálnou pozíciou zobrazenia umožňuje registrovať informácie rýchlo, pohodlne a s minimálnym narušením koncentrácie.

Intenzita jasu zobrazenia sa automaticky prispôsobuje vonkajším svetelným podmienkam, systém tiež disponuje nočným a denným režimom. Jas je možné nastaviť aj manuálne cez menu iDrive. Tu si tiež môžete zvoliť, ktoré ďalšie informácie sa majú zobraziť spolu s rýchlosťou jazdy a varovaniami od asistenčných systémov.

Driving Assistant

Výbava Driving Assistant kombinuje kamerový Varovný systém opustenia jazdného pruhu s Kolíznym varovaním a Varovaním pred chodcami s Aktiváciou bŕzd v meste.

Varovný systém opustenia jazdného pruhu sleduje značenie na ceste a následne vás upozorní na neúmyselné opustenie jazdného pruhu pri rýchlosti nad cca 70 km/h prostredníctvom zavibrovania volantu. Varovanie sa neaktivuje keď je opustenie jazdného pruhu zámerné a vodič ho naznačí zapnutím smerovky.

Kým kolízne varovanie s funkciou Aktivácie bŕzd v meste odhalí vozidlá, Varovanie pred chodcami s Aktiváciou bŕzd v meste reaguje na osoby. Ak hrozí kolízia, systém Kolízneho varovania sa aktivuje vo dvoch fázach – najprv vizuálnym symbolom na prístrojovom paneli, následne aj zvukovým varovaním. Varovanie pred chodcami pracuje v rýchlostnom rozmedzí od 10 do 60 km/h, je jednostupňové a aktivuje sa pri akútnej hrozbe kolízie. Ak systém odhalí nebezpečenstvo zrážky, brzdy sa pripravia do pohotovostného režimu, pre rýchlejšie reakcie. Keď už je hrozba neodvratná, systém aktivuje brzdy. Účinnosť tejto funkcie môže byť obmedzená v tme a hmle.

Výbava Driving Assistant Plus (k dispozícii iba s prevodovkou Steptronic) obsahuje nielen Kolízne varovanie a Varovný systém opustenia jazdného pruhu, ale aj Aktívny systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop&Go. To znamená pomoc pri jazde po diaľnici tak v kritických, ako aj bežných dopravných situáciách.

Tento prvok výbavy je k dispozícii iba v kombinácii s navigačným systémom Business alebo Professinal.

Kolízne varovanie reaguje postupne. V závislosti od toho, či vozidlo pred vami prudko zabrzdí, alebo sa objaví statický objekt, reakcie systému sa začínajú od vizuálneho signálu a končia sa až pri zabrzdení do úplného zastavenia. V prípade, že vozidlo neúmyselne začína vybočovať z jazdného pruhu, Varovný systém opustenia jazdného pruhu vyšle varovanie v podobe zavibrovania volantu.

Aktívny systém udržiavania rýchlosti dokáže zabezpečiť jazdu ustáleným tempom od 30 do 210 km/h alebo sa automaticky prispôsobí vozidlám pred vami tak, aby bola dodržaná bezpečná vzdialenosť. Funkcia Stop&Go dokáže vozidlo dokonca úplne zastaviť a po dotyku akcelerátora ho opäť jednoducho rozbehnúť, čo sa zíde v kolóne pri hustej doprave.

Navigačný systém Professional a iDrive Touch Controller

Navigačný systém Professional má prehľadný dizajn a disponuje množstvom funkcií. Táto užívateľsky jednoduchá a do vášho BMW plne integrovaná navigácia sa pohodlne riadi cez systém iDrive a jeho ovládač iDrive Touch Controller.

Súčasťou systému je aj hands-free sada s USB rozhraním a hlasovým ovládaním, rádio Professional s DVD mechanikou, ako aj 20 GB na pevnom disku pre zvukové súbory. Systém vytvára aj základ pre využitie funkcie Real Time Traffic Information (iba v kombinácii s výbavou ConnectedDrive Services). Vstavaný 8,8-palcový displej s funkciou deleného zobrazenia (hlavná a vedľajšia obrazovka) je navrhnutý pre ideálnu čitateľnosť a dokonalú prehľadnosť.

Ovládanie je jednoduché a intuitívne, cez iDrive Tourch Controller, ktorý umožní aj priame vkladanie adries vpisovaním prstom na dotykovú plochu. Navigačný systém sa dá ovládať aj cez tlačidlá priamej voľby menu, osem favoritných tlačidiel, alebo hlasom. Vďaka 3D mapovému zobrazeniu, vrátane satelitných fotografií na pozadí, s fotorealistickým vykreslením zvolenej lokaliy, sa navigácia stáva vzrušujúcim vizuálnym zážitkom.

BMW Selective Beam

BMW Selective Beam zvyšuje bezpečnosť aj komfort nočnej jazdy. Postará sa o vynikajúcu viditeľnosť po tme, ale bez oslňovania ostatných účastníkov premávky.

BMW Selective Beam odhalí ostatných účastníkov premávky a selektívne ich vynechá z oblasti, osvetlenej prednými svetlami. Dosah vyše 400 m je zárukou včasnej detekcie rizika oslnenia a zároveň výbornej viditeľnosti do diaľky.

Surround View

Surround View poskytuje komplexný prehľad o oblasti okolo vozidla pomocou kamier vpredu, v spätných zrkadlách a cúvacej kamery. Systém pomáha vodičovi pri parkovaní, manévrovaní na tesných priestoroch alebo pri vychádzaní z neprehľadných výjazdov.

Súčasťou výbavy Surround View sú cúvacia kamera, Top View a Side View. Top View zobrazí oblasti po stranách vozidla, pre pohodlnejšie tesné manévrovanie. Širokouhlá kamera funkcie Side View vpredu medzi obličkami mreže chladiča a cúvacia kamera sa pre zmenu postarajú o výhľad na oblasť pred vozidlom a za ním. Varovný systém pred premávkou zboku upozorní vodiča zobrazením žltých šípok na príslušnej strane obrazu kamery a symbolom varovného trojuholníka. Funkcia Side View sa automaticky deaktivuje pri prekročení rýchlosti jazdy 15 km/h. Vodič má k dispozícii tri možnosti zobrazenia: cúvaciu kameru, Top View alebo širokouhlé zobraznie Side View. Systém sa aktivuje pri zaradení spiatočky a pri ďalších prednastavených aktivačných bodoch. Obraz kamier sa premieta na displeji systému iDrive.

SLUŽBY A APLIKÁCIE

ConnectedDrive Services

ConnectedDrive Services poskytnú vodičovi na cestách pestrú paletu informačných, zábavných a servisných služieb.

Patria sem BMW Online, ktoré vám sprístupní aktuálne, miestne relevantné informácie o počasí, správy, online vyhľadávanie a kancelárske funkcie. Okrem toho je tiež možné zostaviť si individualizované služby, napríklad webkamery, parkovacie informácie či cestovného a hotelového sprievodcu.

Tento prvok výbavy tiež zaistí bezpečný a neobmedzený prístup k smartfónovým aplikáciám, ako napríklad BMW Connected. A to je iba začiatok: doplnková výbava ConnectedDrive Services ponúka podstatne viac funkcií, ktoré vám spríjemnia jazdu a cestovanie vo vašom BMW.

Music Entertainment

Počas jazdy vo vašom BMW sa toho dá zažiť ozaj veľa. A keďže správny soundtrack zmení každú jazdu na dobrodružstvo, k dispozícii sú aplikácie s hudbou na každú príležitosť.

Takže teraz, či už idete do práce, na krátky výlet alebo na dovolenku, si môžete zostaviť svoju vlastnú rozhlasovú stanicu z bohatej ponuky audio kníh a vlastný hudobný stream – priamo vo vašom BMW prostredníctvom doplnkovej výbavy ConnectedDrive Services.

Concierge Service

Chceli ste vždy vedieť, aké je to mať svojho osobného komorníka? Teraz to môžete zistiť: Vychutnajte si výnimočný typ služieb – Concierge Service od BMW ConnectedDrive.

Na povel tlačidla budete prepojení do BMW call centra, ktorého operátori sú vám k dispozícii ako vaši „osobní asistenti“ na cestách. Či už hľadáte konkrétnu reštauráciu, najbližší bankomat alebo pohotovostnú lekáreň, agenti v BMW call centre sú pripravení pomôcť a poslať vám na želanie hľadanú adresu priamo do vášho navigačného systému. Operátor centra dokáže dokonca priamo uskutočniť rezerváciu v reštaurácii alebo v hoteli. Concierge Service funguje nezávisle od vášho mobilného telefónu a je k dipozícii tak doma, ako aj v zahraničí, 24 hodín denne a 7 dní v týždni, bez extra nákladov. Pre využitie Concierge Service je nutné mať vo výbave prvok ConnectedDrive Services.

BMW Car Hotspot LTE

BMW Car Hotspot z Originálneho BMW príslušenstva umožní vašim pasažierom prístup na internet zo smartfónu, tabletu alebo laptopu aj počas jazdy. Inštalácia zariadenia je rýchla a jednoduchá cez snap-in adaptér v stredovej lakťovej opierke.

K vysokorýchlostnému internetu sa môže pripojiť až osem zariadení súčasne pomocou nového LTE (Long Term Evolution) štandardu bezdrôtovej komunikácie. Wi-Fi vo vašom BMW umožní rýchly dátový prenos, lepší príjem signálu pri nižšom elektromagnetickom vyžarovaní a dlhšiu výdrž batérie. Dá sa použiť aj mimo vozidla, na čas do 30 minút.

Real Time Traffic Information

Real Time Traffic Information (RTTI) vám poskytne najaktuálnejšie dopravné informácie v každej situácii. Presné detaily o mieste a trvaní dopravnej zápchy sa k vám dostávajú takmer v reálnom čase.

Údaje sa zhromažďujú zo zdrojov ako sú napríklad profily pohybu z mobilnej telefónnej siete, GPS dáta flotíl vozidiel, smartfónové aplikácie a policajné hlásenia. Tieto údaje sa analyzujú tak dôkladne, že sa dopravná zápcha dá lokalizovať s presnosťou na 500 metrov. Vďaka tomu dokáže RTTI v reálnom čase poskytnúť informácie o aktuálnej dopravnej situácii na diaľniciach, hlavných cestách, vidieckych cestách a množstve mestských ciest, vrátane odporúčania efektívnych obchádzkových trás.

K dispozícii iba v kombinácii s doplnkovou výbavou ConnectedDrive Services.

Bluetooth Office

Bluetooth Office vám umožní efektívnejšie využiť čas, strávený vo vozidle. Cez Bluetooth kompatibilné zariadenia si dokážete organizovať každodennú prácu aj priamo za volantom.

E-maily, termíny stretnutí, úlohy a textované správy sa zobrazia na displeji systému iDrive alebo ich hlasový modul nahlas prečíta cez reproduktory audiosystému vozidla. Zobraziť sa dajú aj položky kalendára zo zariadenia Apple iPhone cez BMW aplikácie. Zoznam kompatibilných mobilných zariadení nájdete na www.bmw.com/bluetooth.

EFEKTIVITA

Aerodynamika

Celá konštrukcia vozidla sa riadi filozofiou BMW EfficientDynamics. Každé BMW disponuje špičkovo nízkymi hodnotami aerodynamického odporu vďaka arzenálu vzájomne zladených aerodynamických prvkov, čoho výsledkom je pozitívny vplyv na efektivitu a spotrebu paliva.

Aerodynamiku zlepšuje napríklad ploché zakrytovanie priestoru motora aj zadnej nápravy. Tieto nové kryty majú však okrem znižovania odporu vzduchu význam aj pri redukcii hlučnosti a ochrane proti korózii. Ďalšími aerodynamickými inováciami sú presne dimenzovaná lišta na zadnej hrane veka kufra či aerodynamicky optimalizované vonkajšie spätné zrkadlá – tie okrem zlepšenej aerodynamiky tiež znižujú hlučnosť a spomaľujú znečisťovanie bočných okien.

Inteligentná ľahká konštrukcia

V konštrukcii BMW X4 je použité množstvo ľahkých high-tech materiálov, napríklad hliník, vysoko pevnostná oceľ, ultra moderné plasty a horčík.

Táto inteligentná ľahká konštrukcia znižuje hmotnosť komponentov a zaručuje vysokú tuhosť karosérie s excelentnou pasívnou bezpečnosťou a zlepšenou dynamikou.

ECO PRO režim

ECO PRO režim pomáha vodičovi dosiahnuť úsporu paliva až do 20 percent, v závislosti od jazdného štýlu – podľa internej štúdie BMW o spotrebe paliva.

Ďalšia úspora sa dá dosiahnuť vďaka funkciám ako je plachtenie (iba v kombinácii s 8-stupňovou prevodovkou Steptronic), Asistent predvídania či ECO PRO trasa (iba s navigačným systémom Professional).

Funkcia plachtenia odpojí motor od pohonného reťazca a vozidlo sa následne pohybuje iba vlastnou kinetickou energiou. Stane sa to v prípade, keď vodič pri rýchlosti od 50 do 160 km/h zloží nohu z akcelerátora, nezačne však brzdiť a zároveň keď Asistent predvídania trasy neodhalí žiadnu blížiacu sa potrebu zmeny rýchlosti jazdy.

Pri využití v kombinácii s Aktívnym systémom udržiavania rýchlosti vozidlo v ECO PRO režime po predošlom spomalení zrýchľuje späť na nastavené tempo efektívnejšie.

Asistent predvídania trasy dokáže s použitím navigačných dát identifikovať blížiace sa zákruty, zastavané oblasti, rýchlostné obmedzenia, výjazdy z diaľnice a následne vodičovi v predstihu odporúča spomaliť.

V závislosti od vášho jazdného štýlu a podmienok na ceste vám ECO PRO trasa ponúkne najefektívnejšiu trasu z hľadiska spotreby. Palubný počítač vám ukáže percento paliva, ktoré dokážete pomocou ECO PRO trasy ušetriť.

8-stupňová prevodovka Steptronic

8-stupňová prevodovka Steptronic stanovuje nové meradlá komfortu aj dynamickej výkonnosti a je kľúčovým prvkom stratégie BMW EfficientDynamics.

Obzvlášť starostlivo dimenzované husté odstupňovanie prevodov umožňuje dosiahnuť optimálny prenos sily motora, pri nízkych aj vysokých rýchlostiach. Vďaka tomu podstatne klesá spotreba, vodič si však zároveň vychutná viac športovosti a dynamickej jazdy. Najmä pri rýchlej jazde vysoký počet prevodov znižuje otáčky motora, čím pomáha nielen znižovať spotrebu, ale aj redukovať hlučnosť agregátu.

Svojím dielom prispeje aj menič krútiaceho momentu – dokonca aj pri režime manuálneho radenia. V kombinácii s malými intervalmi otáčok a precíznym ladením prevodovky poskytuje vysokú mieru komfortu radenia a podstatne zníženú hlučnosť.

Vďaka 8-stupňovej prevodovke Steptronic zo súboru BMW EfficientDynamics je teraz možné aktívne zvýšiť dynamiku vo vozidlách s novou funkciou zvanou Predvídavý pohon prostredníctvom Ovládača jazdných zážitkov. V režime „Sport“ využíva riadiaca jednotka prevodovky dáta z navigačného systému aby umožnila systému dynamickejšie reakcie na základe profilu trasy. Režim „Comfort“, ako jeho meno naznačuje, prináša na pohodlie orientovaný program s menej častým radením.

Mažament energie.

Inteligetný manažment energie v BMW X4 má štandardne k dispozícii množstvo technológií BMW EfficientDynamics, vrátane Indikátora zmeny prevodu, funkcie Auto Start-Stop, Rekuperácie brzdnej energie a Elektrického posilňovača riadenia.

Koordinovaná súhra týchto technológií zabezpečí udržateľnú mobilitu zajtrajška – už dnes.

Indikátor zmeny prevodu: Optimálne dokonalo načasované zmeny prevodových stupňov pomáhajú šetriť palivo, obzvlášť v meste a na dlhých trasách. Optimálne radenie, nižšia spotreba – elektronická riadiaca jednotka motora identifikuje najefektívnejší prevod podľa podmienok na ceste a otáčok motora. Na prístrojovom paneli sa zobrazí šípka, ktorá vám naznačí kedy je optimálne zaradiť vyšší alebo nižší prevod. Systém tiež rozozná váš zámer prudko akcelerovať a následne odporučí preradiť neskôr, až keď je opäť vhodné znížiť otáčky motora na úsporné. Porovnávacie testy ukázali, že vozidlá s Indikátorom zmeny prevodov majú približne o štyri percentá nižšiu spotrebu.

Funkcia Auto Start-Stop sa postará o to, aby sa palivo spotrebúvalo iba vtedy, keď je automobil v pohybe. Kým čaká na semaforoch, alebo v dopravnej zápche, funkcia Auto Start-Stop vypne jeho motor hneď ako vozidlo zastane a vodič zaradí neutrál (manuálna prevodovka) alebo podrží stlačenú brzdu pri stojacom vozidle (prevodovka Steptronic).
O aktivite funkcie Auto Start-Stop vás upovedomí info displej. Len čo opäť stlačíte spojku (manuál), alebo pustíte brzdu (prevodovka Steptronic), motor sa znovu sám naštartuje v priebehu zlomkov sekundy, takže môžete bez zdržania pokračovať v jazde.

Funkcia Auto Start-Stop nikdy neohrozí komfort ani bezpečnosť, keďže ostáva neaktívna v prípade, kým motor nedosiahne ideálnu pracovnú teplotu, interiér nie je dostatočne vykúrený alebo vychladený, ak je batéria málo nabitá alebo ak hýbete volantom. Centrálna riadiaca jednotka v prípade potreby motor reštartuje, dokonca aj keď vozidlo stojí. Napríklad vtedy, keď sa samovoľne dá do pohybu, alebo sa zahmlia okná. Funkcia Auto Start-Stop sa dá kedykoľvek vypnúť tlačidlom.

Elektrický posilňovač riadenia: Vždy keď vodič točí volantom, spotrebúva sa energia. Prečo by sa však mala mrhať aj vtedy, keď sa volat nehýbe? BMW Elektrický posilňovač riadenia je aktívny iba vtedy, keď je potrebný. Na rozdiel od konvenčných hydraulických systémov kozumuje energiu iba vtedy, keď sa volant aktívne točí. Keď sa nehýbe, napríklad na rovinke alebo v zákrute so stálym polomerom, elektrický motor posilňovača je neaktívny.

Rekuperácia brzdnej energie: Pri každom brzdení sa uvoľňuje kinetická energia a tá donedávna zostávala nevyužitá. Rekuperácia brzdnej energie sa zameriava práve na tento dlho prehliadaný potenciál. Energiu, ktorá sa generuje vždy, keď uvoľníte akcelerátor alebo začnete brzdiť, zachytáva a mení ju na elektrickú, ktorá sa následne využíva na dobíjanie batérie. Tento inteligentný systém manažmentu energie znamená, že alternátor už nemusí bežať permanentne, čo znižuje energetické zaťaženie motora. Výsledkom je znížená spotreba a zvýšená dynamika – v klasickom štýle BMW EfficientDynamics.

 

 

Na stiahnutie

Auto konfigurátor

Poskladajte si automobil presne podľa vašich požiadaviek.

Áut k odberu: