Test ŠKODY Octavia

Tretia generácia Škody Octavia prešla faceliftom, ktorý prišiel nielen so zásadnou zmenou dizajnu prednej časti, ale aj radom technických vylepšení.Ľahko sa premenili aj rozmery a auto dostalo aj novú elektronickú výbavu. Všetko nasvedčuje tomu, že Octavia úspešne pokračuje v hesle: ponúknuť kus auta navyše.

Najpredávanejšie vozidlo na slovenskom trhu už od začiatku tretej generácie vyrástlo natoľko, že sa dĺžkou karosérie zaradil do strednej triedy, teda medzi manažérska auta. Väčšina ostatných parametrov ale spadá do nižšej strednej. Aj preto si táto Škoda horšie hľadá konkurentov, čo mu ale hrá do kariet. Po facelifte sa navyše karoséria vozidla predĺžila o 11 mm, za čo môžu novo tvarované nárazníky. Zvýšil sa tiež rozchod zadných kolies o 20 mm pre štandardné verzie a 30 mm pre verzie s viacprvkovým zavesením kolies.

Asi najdiskutovanejšiou zmenou oproti variante pred faceliftom je nová predná časť s dominantnou štvoricou svetiel, ktorá po predstavení vozidla začala rozdeľovať vodiča medzi zástancov a odporcov nového vzhľadu. Drobnými zmenami prešiel aj interiér. Veľkostne je vnútri všetko pri starom a tak Octavia ponúka obrovský kufor aj vnútorný priestor a pohodlne slúži ako rodinné auto.  Ako už bolo povedané, konkurenti sa pre Škodu Octavia hľadajú ťažko. Z hľadiska priestrannosti by šlo uvažovať napríklad o veľmi praktickej Honde Civic, ponúka sa aj koncernový súrodenec Volkswagen Golf. Zaujímavé porovnanie by mohlo byť aj s Renaultom Megane.

Design

¾ zepředu dopravabok doprava¾ zezadu dolevapříď čistá
 
 

Zmena dizajnu asi každému udrie do očí. Škoda Octavia po facelifte dostala miesto pôvodnej dvojice svetiel štyri samostatné svetlomety, ktoré sú na každej strane oddelené pomerne hrubým stĺpikom.

Vnútorné svetlá priamo nadväzujú na novú masku chladiča, ktorá je širšia a výraznejšie. Na prvých fotografiách spôsobilo toto prevedenie šok a okamžité hádky o tom, či ide o krásne alebo škaredé auto.

To nechám na láskavom posúdenie čitateľa, každopádne možno minimálne oceniť fakt, že sa šéfdizajnér Jozef Kabaň odhodlal k takto zásadnému kroku u najsledovanejšieho vozidla v krajine.

Pozrime sa bližšie na svetlomety. Stretávacie a diaľkové svetlá sú vo vonkajšom telese, obrysové vo vnútornom.

To, čo možno na tejto fotke nie je vidieť, sú podarené LED pre denné svietenie.

Ak sa rozsvietia všetky dohromady, dávajú autu nový "svetelný podpis".

 

Pri maske chladiča sa mi páči, že sa podarilo zakomponovať plochu nutnú pre funkciu radaru priamo do čela, takže vzhľad neruší tak, ako sa to deje u rady iných áut.Tu je proste uprostred a veľká plastová plocha pôsobí prirodzene.

V nárazníku sú integrované hmlovky. Ostrejšie prevedenie s nápadným "lízatkom" má na svedomí fakt, že sa auto rozmerovo trochu pretiahlo - 11 mm navyše ale nestojí prakticky za reč.

Pekná je strecha, ktorá môže byť vyvedená v čiernej farbe, teda zakrýva fakt, že je v nej inštalované strešné okno.

To preto neruší.

 

Keď sa pozrieme dozadu, nájdeme tu nové brzdové svetlá s nápadnejším profilovaním. Samozrejmosťou je fakt, že sú kompletne vybavené diódovou technikou.

Dizajn kolies začína byť silnou stránkou Octavie. Disky o veľkosti 18" priťahujú pozornosť. Na výber je celá rada designov.

 

Pokiaľ si zaobstaráte najvyššiu výbavovú variantu, potom o tom dáte svetu na vedomie nápisom na boku vozidla. Ide o klasické znamenie, ktorým sa Octavia chváli už od svojej prvej generácie.

Bohužiaľ sme zatiaľ počas jázd v Portugalsku testovali iba top verziu Laurin & Klement s najbohatšou výbavou. Recenziu ale budeme postupne rozširovať.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Akcia ŠKODA Octavia


Kontakt

ARAVER Piešťany

Žilinská cesta 116
921 01 Piešťany

Telefón: 033 / 771 89 34
Fax:
Email: piestany@araver.sk

Miriam Chudá

Vedúca predaja vozidiel ŠKODA


0903 826 165
miriam.chuda@araver.sk

Kontaktný formulár

Linda Čumpelíková

predaj vozidiel ŠKODA


0903 412 070
linda.cumpelikova@araver.sk

Kontaktný formulár

PRVÝ NOVOMESTSKÝ AUTOSERVIS

Trenčianska cesta 64
915 01 Nové Mesto nad Váhom

Telefón: 032 / 774 14 44
Fax:
Email: info@pna.sk

Mgr. Denisa Suláková

Vedúca predaja vozidiel ŠKODA


0903 826 153
denisa.sulakova@pna.sk

Kontaktný formulár

Miroslava Vojteková

predaj vozidiel ŠKODA


0903 826 226
miroslava.vojtekova@pna.sk

Kontaktný formulár

ARAVER Trenčín

M.R Štefánika 26
912 50 Trenčín

Telefón: 032 / 743 02 78
Fax:
Email: trencin@araver.sk

Jana Jandová

Vedúca predaja vozidiel ŠKODA


0903 826 152
jana.jandova@araver.sk

Kontaktný formulár

PRVÝ TRENČIANSKY AUTOSERVIS

Bratislavská 418
911 06 Trenčín

Telefón: 032 / 650 91 27
Fax:
Email: info@ptasro.sk

Lucia Opatovská

Vedúca predaja vozidiel ŠKODA


0903 250 320
lucia.opatovska@ptasro.sk

Kontaktný formulár
Kontaktný formulár
 

Mám viac ako 16 rokov a dobrovoľne súhlasím v zmysle čl. 6 ods. 1 písm. a) Nariadenia EP a Rady EÚ č. 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri pracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov, ďalej len „Nariadenie GDPR“) s tým, aby prevádzkovateľ A R A V E R a. s., M. R. Štefánika 26 912 50 Trenčín IČO:00679291 spracúval moje osobné údaje v rozsahu ktorý som dobrovoľne uviedol v kontaktnom formulári za účelom kontaktovania autoservisu. Súhlas je možné kedykoľvek elektronicky alebo písomne odvolať, platnosť súhlasu je udelená na obdobie 5 rokov odo dňa jeho poskytnutia. Osobné údaje budú poskytnuté sprostredkovateľom a tretím stranám, ktorých zoznam sa nachádza v nižšie spomínanej sekcii. Ako dotknutá osoba vyhlasujem a potvrdzujem, že som sa oboznámila so všetkými informáciami uvedenými v sekcii Informácie o ochrane osobných údajov a znením čl. 12 až čl. 23 Nariadenia GDPR. Uvedené informácie sú pre mňa zrozumiteľné a ich obsahu rozumiem.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.