Nová Kia RIO v predaji

už od 10 490€!

Viac

Kia Sportage teraz už za 18 990€ !

Príďte si po svoju novú Kiu ešte dnes!

Viac

Viac o KIA Cee´d sw

Na Slovensku vyrábaná Kia cee’d prešla polčasovým faceliftom. Čo všetko to znamená pre tento kompaktný bestseller?

Solídne predajné počty spôsobili, že model cee’d na našich cestách zovšednel. Po facelifte však doslova žiari. Pravda, pri tom množstve chrómu na novej maske sa iné ani nedá očakávať. Okrem toho boli modifikované aj svetlá, tie zadné v prípade kombi imitujú svetelné diódy. Nové sú tiež smerovky vo vonkajších spätných zrkadlách.

Kompletne prepracovanému interiéru dominuje volant s dobre vyriešeným ovládaním rádia (po novom vľavo) a, ak si ho pravda priplatíte, aj tempomatu (teraz vpravo). Zaujímavé, no stále netradičné umiestnenie našli konštruktéri pre tlačidlo palubného počítača. Informácie sa teraz zobrazujú na novom displeji v spodnej časti rýchlomera. Upravený stredový panel teraz plynulo prechádza do konzoly medzi sedadlami, displej na vrchu slúži len autorádiu. Usporiadanie tlačidiel je teraz trochu logickejšie, čo prospieva komfortu obsluhy.

Výkonnejšia verzia naftového agregátu 1.6 CRDi ponúka 84,5 kW (115 k) a solídnu pružnosť. Veľkým posunom vpred je nová šesťstupňová prevodovka, ktorá umožňuje lepšie dávkovať výkonový potenciál motora. Kia popracovala tiež na odhlučnení motora, rezervy však zostali v utlmení vibrácií na voľnobehu. Prevodovka sa tiež podpísala pod lepšiu dynamiku (z 0 na 100 km/h o 0,7 sekundy menej) a lepšiu spotrebu (mínus 0,3 l/100 km v priemere). Počas nášho testu sme dosiahli priemer 5,5 l/100 km, čo nie je najhoršie, no stále o liter viac, než sľubuje výrobca. Potenciál na úsporu predovšetkým v mestskej premávke skrýva štart-stop systém, ktorý si však musíte priplatiť.

Jazdné vlastnosti modelu cee’d sa takmer nezmenili. V praxi sa tak stále treba zmieriť s nedostatočnou trakciou a skorým nástupom nedotáčavosti. Kia naladila podvozok o čosi komfortnejšie, napriek tomu sú náklony karosérie len mierne. Utlmenie hluku od náprav je priemerné, pozitívny posun sme však zaznamenali pri spätnej väzbe riadenia. Pri rozjazde do kopca príde menej skúseným vhod hill-holder, ktorý sa dodáva štandardne s ESP. Facelift znamenal tiež jemné zvýšenie cien. No myslíme si, že za ponúknuté zlepšenia túto skutočnosť dostatočne vyvážia.

Mohlo by Vás zaujímať:

Akcie KIA

Aktuality KIA

Autá KIA na predaj

Blog KIA

Kontakty KIA

Na stiahnutie

Auto konfigurátor

Poskladajte si automobil presne podľa vašich požiadaviek.

Áut k odberu: